W minioną sobotę, 16.09.2023 r. obchodziliśmy jubileusz 95- lecie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 50- lecie Gminy Grabów nad Pilicą. Jubileusz 50- lecia Gminy udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu głównego współorganizatora- Województwa Mazowieckiego. Uroczystość odbyła się na placu przy ulicy Parkowej
w Grabowie nad Pilicą i rozpoczęła się od mszy świętej w intencji druhów strażaków. Następnie odbył się apel, który rozpoczęto przeglądem jednostek, podniesieniem flagi oraz odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Pani Anna Plesiewicz- Trzeciak, pełniąca funkcję Zastępcy Wójta Gminy Grabów nad Pilicą zainaugurowała podwójny Jubileusz, po czym powitała wszystkich przybyłych w tym: Wójta Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusza Strzelczyka, Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Bryndę, Parlamentarzystów RP: Senatora Stanisława Karczewskiego, Posłankę Annę Kwiecień, Posła Marka Suskiego, Posła Jarosława Fogla, Posła Mirosława Maliszewskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka, Radnego do Sejmiku Wojewódzkiego Leszka Przybytniaka, Starostę Powiatu Kozienickiego Krzysztofa Wolskiego, Prezesów i Członków Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kozienicach Wójta Gminy Głowaczów Huberta Czubaja, Wójta Gminy Magnuszew Marka Drapałę, dh Roberta Grygla, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Grabowie n/P Krzysztofa Czaplarskiego, Zastępcę Komendanta PSP w Kozienicach bryg. Pawła Kowalskiego, Komendanta Powiatowej Policji w Kozienicach ins. Sławomira Reka, Komendanta Komisariatu w Grabowie n/P podinsp. Rafała Tomczaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn Pawła Sułkowskiego, Emerytowanego Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn Jana Czachowskiego, Dyrektor PSSE Krystynę Wilkowską, Prezez LGD Irenę Bielawską, Sekretarza Gminy Grabów n/P Waldemara Trocińskiego, Skarbnik Gminy Grabów n/P Justynę Adamczyk, byłego Naczelnika Gminy Grabów n/P Henryka Strzelczyka, Radnych Powiatu Kozienickiego, wszystkich Radnych Gminy Grabów nad Pilicą oraz Sołtysów, dyrektorów i kierowników gminnych Jednostek Organizacyjnych, Poczty Sztandarowe szkół, Prezesów i Przedstawicieli OSP wraz z Pocztami Sztandarowymi z jednostek: Łękawica, Grabowska Wola, Augustów, Zakrzew, Głowaczów, Boska Wola, Magnuszew, Warka, Anielin, Lipa, Rozniszew, Dobieszyn, Gniewoszów oraz zaprzyjaźnionych druhów z Małopolskiej OSP w Murzasicjle a także wszystkich przybyłych, wszystkich mieszkańców Gminy a także przyjaciół. W imieniu gospodarzy podziękowała za obecność i życzyła miłego świętowania.
Następnie, głos zabrał Prezes OSP W Grabowie n/P Zbigniew Rozwadowski, który przywołał historię jednostki i jej założycieli Franciszka Traczyka, Bolesława Rozwadowskiego, Stanisława Ryczkowski oraz Stanisława Stanisławskiego. Następną częścią spotkania stanowiło uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla pożarnictwa. Wyróżniona Brązowym Medalem dla Zbiorowości ,,Za zasługi dla Pożarnictwa” została Gmina Grabów nad Pilicą w imieniu której medal odebrał Wójt Euzebiusz Strzelczyk. Następnie złotym medalem ,, Za zasługi dla pożarnictwa” zostali uhonorowani: Dh Zbigniew Rozwadowski oraz Dh Marian Stępień. Srebrnym Medalem ,, Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono Druhów Artura Strzelczyka, Andrzeja Wieczorka, Kazimierza Szczygła, Kazimierza Chruściaka. Odznaką ,,Strażak Wzorowy” została odznaczona Dh-na Natalia Bojdzińska oraz Druhowie Piotr Kapa, Marcin Deptuch i Jacek Michalski. Odznakę Św. Floriana Mazovia otrzymali Druhowie Zbigniew Michalski, Arkadiusz Bojdziński oraz Zdzisław Trafisz. Odznakę ,,Za Wysługę Lat” z najdłuższym 60- letnim stażem otrzymał Dh Tadeusz Kapa, następnie z 55- letnim stażem Dh Krzysztof Malinowski, 50- letnim stażem Dh Władysław Parol. Za 40 lat wysługi odznaczono Druhów Euzebiusza Strzelczyka oraz Zdzisława Trafisza. Za 35- letni staż uhonorowano Druhów Mariana Stępnia, Grzegorza Szczygła, Zbigniewa Michalskiego i Andrzeja Wieczorka. Za 30- letni staż odznaczeni zostali Druhowie Zbigniew Rozwadowski, Mirosław Rotuski a także Arkadiusz Bojdziński. Uhonorowani za 25- letni staż zostali Druhowie Kazimierz Szczygieł, Kazimierz Chruściak oraz Dh-na Mariola Grzęda. Za 20- letni staż odznaczeni Artur Strzelczyk oraz Marcin Petryka. Za 10 lat stażu odznaczono Druhów Marcina Deptucha, Jacka Michalskiego, Marcina Nowakowskiego oraz Dominika Szymańskiego.
Gdy zostały wręczone wszystkie medale i wyróżnienia, przybyli swoją uwagę skupili ponownie na scenie i przemawiających na niej gościach, wśród których nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Grabów n/P Euzebiusza Strzelczyka. Ponieważ Jubileusz 95-lecia OSP łączy się z 50-leciem Gminy, pokrótce przywołał jej historię, wymieniając przy tym swoich poprzedników. Od 30 lat to właśnie Euzebiusz Strzelczyk pełni zaszczytną funkcję wójta. Podziękował przybyłym gościom za wszelką pomoc finansową, dzięki której udało się zrealizować kluczowe inwestycji, do których należały min. zakup autobusu elektrycznego, budowy i remonty dróg, rozbudowa i doposażanie strażnic. Z rąk radnego sejmiku wojewódzkiego Leszka Przybytniaka otrzymał Medal Pro Masovia który jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Marszałka Adama Struzika za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Następnie wystąpili zaproszeni goście składając najlepsze życzenia dla druhów strażaków i gratulacje dla Wójta.
Po zakończeniu części oficjalnej specjalnie dla strażaków swój pierwszy występ wokalny o straży pożarnej miała grupa dzieci uczęszczająca w czasie wakacji na zajęciach organizowanych przez Centrum Usług Społecznych w Grabowie n/P w CASL ,,Cyberia”. Następnie swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie kl. 4A z Zespołu Szkółraz w Augustowie, które uświetniły już niejedną imprezę w naszej gminie. Następnie Pani Bożena Pisarek zabrała nas do świata poezji, recytując autorski wiersze o OSP w Grabowie nad Pilicą.
Nie był to jednak koniec przygotowanych atrakcji. W chwili przerwy od występów, goście mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji. Po przeciwnej stronie ustawiono wesołe miasteczko z 3 urządzeniami dmuchanymi dla dzieci oraz 3 karuzele dostępne dla wszystkich. Po prawej stronie sceny, powstała ściana ze stoisk wystawienniczych, wśród których prezentowało się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. KGW Zakrzewianki, KGW Łękawica oraz Stowarzyszenie Zaciszna Przystań zachęcały do skosztowania domowych wypieków, pierogów, zup i innych potraw. Nie mogło zabraknąć również stoiska przygotowanego przez Gminna Bibliotekę, która przygotowała wiele ciekawych książek oraz materiały do zrobienia własnej zakładki do książki. Pracownicy Centrum Usług Społecznych przygotowali kwiaty i zioła, z których zaplatali piękne wianki. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, przygotowała miejsce, w którym mogliśmy dokonać podstawowych badać takich jak zmierzenie ciśnienia, ponadto, mogliśmy zasięgnąć wielu informacji prozdrowotnych. Stowarzyszenie ,,z Potrzeby Serca” przygotowało fantomy służące do przećwiczenia wykonywania samobadania oraz ulotki z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi profilaktyki nowotworów. Nie zabrakło również namiotu profilaktycznego przeciwko uzależnieniom. Swoje stoiska przygotowali również lokalni artyści w tym Pani Nina Włodarczyk z ręcznie wykonanymi produktami za pomocą włóczki, Pan Zbigniew Kurasiewicz z własnoręcznie wykonanymi rzeźbami z drewna oraz Pani Marlena Zielińska ze swoim ,,Malowniczym Kuferkiem”. A także Nadleśnictwo Dobieszyn, Bank Spółdzielczy w Białobrzegach oraz Market Stokrotka z animatorami przygotowało atrakcje dla odwiedzających.
Na placu nie zabrakło również miejsca, w którym mogliśmy przysiąść, odpocząć, zjeść pyszną kiełbaskę z grilla, grochówkę strażacką bądź wypić coś dla ochłody.
Kolejne wystąpienie zapewniło nam solidną dawkę śmiechu, a to dzięki Kabaretowi FiFa- RaFa. Ola i Mateusz Kwiatkowscy zaprezentowali kilka skeczy, pomiędzy którymi nawiązywali świetny kontakt z widzami i wykazali się znajomością naszej gminy. Na zakończenie, rozbawiona publiczność domagała się bisu, a dzięki owacjom nie musieliśmy długo czekać by zechcieli nas rozśmieszyć po raz kolejny.
W tych świetnych nastrojach przenieśliśmy się ponownie do świata muzyki, a to za sprawą zespołu Toskańsky. Na scenie pojawili się wokalista, dj oraz dwóch tancerzy. Artyści byli świetnie przygotowani, nie brakowało im energii a ponadto zachęcili kilkoro dzieci bawiących się najbliżej sceny, by zechcieli na nią wejść i wykonać dwa utwory razem z zespołem. Muzycy w podziękowaniu podzielił się kilkoma anegdotami ze swojej jeszcze krótkiej, ale intensywnej kariery oraz rozdali widzom mnóstwo płyt. Podobnie jak poprzednicy, za sprawą oklasków, zgodzili się na bis.
Ostatnim zespołem, który pojawił się na naszej, jubileuszowej scenie był Sumigoj. Kapela przyjechała do nas z gór, chociaż to my, dzięki ich utworom, przenieśliśmy się na południe kraju. Góralskie rytmu porwały tłum do tańca, a dzięki wykonaniu wielu znanych ludowych utworów, śpiewaliśmy razem z zespołem. Muzycy prezentowali się wspaniale nie tylko wokalnie, ale również wizualnie. Ubrani w tradycyjne, góralskie stroje, sprawili, że trudno było oderwać od nich nie tylko słuch ale i wzrok.
Sobotni, podwójny jubileusz zdecydowanie zaliczamy do udanych. Dopisała pogoda, frekwencja i wiele atrakcji, wśród których każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie. Mimo iż wydarzenie przeszło już do historii, na długo zostanie w naszych wspomnieniach oraz fotografiach wykonanych przez Pana Konrada Pierzynę. Zachęcamy do obejrzenia galerii i oczekiwania ma kolejne święto, które czeka nas już w przyszłym miesiącu. Do zobaczenia!