29.08.2023 roku o godzinie 12:00 na placu przy remizie oddano oficjalnie do użytku nowy autobus elektryczny. W wydarzeniu brali udział Parlamentarzyści Ziemi Radomskiej: Senator RP Pan Stanisław Karczewski, Posłanka RP Pani Anna Kwiecień, Poseł RP Pan Dariusz Bąk oraz Starosta Powiatu Kozienickiego Pan Krzysztof Wolski, Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk a także pozostali samorządowcy z Gminy Grabów nad Pilicą, Druhowie miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą Pani Edyta Lusarczyk wraz z zastępcą Panem Ireneuszem Lipskim oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Augustowie Pani Mariola Leszczyńska.  Na miejsce przybyli również mieszkańcy gminy a także liczna grupa dzieci, które właśnie wróciły z organizowanego przez Centrum Usług Społecznych w Grabowie nad Pilicą, spływu kajakowego. Konferansjerem uroczystości była zastępca Wójta Gminy Grabów nad Pilicą Pani Anna Plesiewicz-Trzeciak.

Prowadząca, punktualnie o 12:00, zajęła miejsce na starannie przygotowanej przez pracowników gospodarczych Urzędu Gminy scenie, po czym serdecznie przywitała wszystkich przybyłych oraz wyjaśniła powód, dla którego znaleźliśmy się na placu. Ową okazją było oficjalne oddanie do użytku nowoczesnego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska oraz użytkujących autobusu elektrycznego. Słów kilka na temat inwestycji nadmienił Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk. Dowiedzieć się mogliśmy między innymi iż zakup autobusu został dofinansowany w wysokości 2 450 000,00 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wsparcie to umożliwiło realizację inwestycji przy niewielkim wkładzie własnym gminy.

Pojazd prezentował się niezwykle okazale. Nawet z zewnątrz wyglądał na innowacyjny
a ponadto specjalnie na ten dzień został przystrojony kokardą w biało-czerwonych barwach.
Na co dzień, pozostali uczestnicy ruchu drogowego nie będą mieli problemu ze stwierdzeniem do kogo należy autobus, ponieważ zarówno od frontu jak i po jego bokach zamieszczony został napis ,,Gmina Grabów nad Pilicą” wraz z jej herbem. Zieleń i szarość w jakich został wykonany pojazd, współgrają z kolorami herbu. Do środka można wejść przez dwie pary drzwi, wzdłuż których rozciągnięto czerwono-białą wstęgę. Po poświęceniu pojazdu przez księdza wikariusza Łukasza Filipkowskiego z miejscowej Parafii, owa wstęga została przecięta. Uczynili to wyżej wymienieni politycy i samorządowcy w towarzystwie dwójki dzieci- w końcu to właśnie dzieci i młodzież będą najczęściej korzystać z autobusu. Następnie Prowadząca, zapraszała kolejno obecnych gości do wygłaszania przemówień. Jako pierwsza zabrała głos Pani Anna Kwiecień, która pogratulowała Wójtowi, zrealizowania trafnej inwestycji. Pan Stanisław Karczewski oraz Pan Dariusz Bąk również zabrali głos. W ich przemówieniach również nie zabrakło gratulacji. Panowie wspominali także o innych inwestycjach realizowanych na terenie gminy jak i całego województwa, środkach finansowych możliwych do pozyskania przez jednostki samorządu terytorialnego, dzięki którym możliwe będzie wdrażanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań, służących obywatelom.  Swoje przemówienie wygłosił także Starosta Powiatu Kozienickiego, Pan Krzysztof Wolski, który nawiązał do inwestycji przeprowadzanych przez starostwo na terenie Gminy Grabów nad Pilicą, między innymi o budowie drogi w miejscowości Cychrowska Wola. Starosta przypomniał również o społecznym obowiązku jakim jest wzięcie udziału w wyborach. Na zakończenie uroczystości odbyła się podróż ulicami Grabowa, którymi powiódł nas nowy autobus. Sama przejażdżka była niezwykle cicha, komfortowa i wywołała wiele uśmiechów na twarzach pasażerów.

 

                                                                                                                                              Aneta Bielecka