Dzień Dziecka już za nami… ale pozostaną piękne wspomnienia!

Festyn z okazji dnia Dziecka w Grabowie nad Pilicą, który odbył się w ostatnią sobotę- 03.06.2023 r. na placu Zespołu Szkół im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą, zdecydowanie zalicza się do udanych! Dopisała pogoda, frekwencja oraz atrakcje. Inauguracje rozpoczęła Pani Anna Plesiewicz- Trzeciak- zastępca Wójta Gminy Grabów nad Pilicą, która powitała wszystkich przybyłych
a w szczególności dzieci, do których należał ten dzień. Zapowiedziała jakie atrakcje czekają nas tego dnia oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowania imprezy, w tym również fundatorom oraz strażakom- którzy zadbali między innymi o bezpieczeństwo w okolicy szkolnego placu. Nie zabrakło również najważniejszych informacji z życia gminy, istotnych dla dzieci jak i ich rodziców. Już niebawem po gminnych drogach będzie jeździł nowy, elektryczny autobus a w samym centrum Grabowa nad Pilica zostanie wybudowany żłobek, w którym znajdzie się aż 40 miejsc dla Maluszków. Ponadto, na terenie gminy modernizowane są kolejne drogi a w planach budowa placu rekreacyjnego i straży w Augustowie. W imieniu własnym oraz Wójta Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusza Strzelczyka pogratulowała rodzicom wspaniałych Pociech które są dumą dla rodziców ale także przyszłością dla gminy oraz życzyła "udanej zabawy" jak głosiło hasło na wielkim banerze witającym przybyłych gości.  

Wystąpił także Wicedyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą, Pan Ireneusz Lipski, który złożył piękne życzenia wszystkim dzieciom, jednocześnie wielu swoim uczniom.
Następnie odbyła się część artystyczna, w których dzieci i młodzież zaprezentowały swoje talenty wokalno-taneczne.  Mogliśmy podziwiać przedszkolaków i uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 76 Pułku Piechoty w Augustowie, których występy przygotowała Pani Paulina Wypych i Pani Zuzanna Jaworska a także uczniów Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą przygotowanych pod czujnym okiem Pani Anny Paradowskiej. Każdy z występów był doskonale wyćwiczony i dopracowany. Dodatkowe, pozytywne wrażenia sprawiały stroje dzieci, które udało się pozyskać, dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy- Pana Euzebiusza Strzelczyka. Niespodzianką  okazał się układ taneczno- wokalny, samodzielnie zaaranżowany przez uczniów klasy III i wykonany do piosenki ,,Solo” Blanki, która w tym roku reprezentowała nasz kraj na konkursie Eurowizji. Oglądając występy podczas dnia dziecka, możemy pokładać wielkie nadzieje wśród dzieci i młodzieży z Gminy Grabów nad Pilicą, że to oni w przyszłości wezmą udział w wymienionym konkursie.


Wśród atrakcji znalazły się dmuchańce, Eurobungee i wodne stateczki na których te młodsze jak i starsze dzieci mogły się wyszaleć, by następnie móc uzupełnić zapasy energii przy poczęstunku którego tego dnia było mnóstwo, od grillowanych kiełbasek po popcorn, słodkie babeczki i eko-ciastka. Ponadto, dzieci mogły porozmawiać z policjantami, zobaczyć jak wygląda radiowóz a nawet usiąść za jego kierownicą. Natomiast, po przeciwnej stronie placu, znajdował się ambulans a obok przygotowane fantomy, na których można było przećwiczyć pierwszą pomoc i usłyszeć wiele ważnych wskazówek od ratownika medycznego. Tego dnia dostępna do "zwiedzania" była również tzw. śmieciarka. Zainteresowane dzieci mogły dowiedzieć się co dzieje się ze śmieciami po umieszczeniu ich w jej kontenerze. Także dla fanów straży pożarnej dostępne do zwiedzania były dwa wozy strażackie.  Na boiskach sportowych odbywały się pokazy baniek mydlanych połączone z animacjami a tuż obok w namiocie profilaktycznym czekała na dzieci atrakcyjna kula bumperball a dla starszych test z alkogooglami i narkogooglami, który miał uświadomić jakie występują zagrożenia po zażyciu substancji uzależniających. Tego dnia również nie zabrakło sportu dlatego boisko piłkarskie oraz hala sportowa tętniły życiem.

Wzdłuż boiska odbywał się Ekologiczny piknik rodzinny dla mieszkańców z terenu gminy Grabów nad Pilicą „JESTEŚMY EKO” dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Warszawie pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.  Pod 12 namiotami znalazło się sporo ekologicznych atrakcji, które te bezpośrednio angażowały dzieci i młodzież do działania na rzecz ziemi. Uczestnicy mogli skorzystać między innymi z EKO VR- technologii umożliwiającej wzięcie udziału w cyfrowej wspinaczce; posadzić rośliny antysmogowe a następnie zabrać doniczki do swoich domów; stworzyć biżuterię z ekologicznych materiałów- włóczki bawełnianej 100% z recyklingu; zakręcić ekologicznym kołem fortuny z nagrodami; ułożyć ekologiczne puzzle XXL czy też zagrać na ekologicznym twisterze. Edukacją ekologiczną zainteresowani byli także dorośli którzy razem z dziećmi włączali się do wspólnych zajęć które kończyły się degustacją  eko-ciastek i eko-soczków.

Nieopodal sceny, mogliśmy także podziwiać rękodzieła regionalnych artystów. W "Malowniczym Kuferku"  Państwa Marleny i Andrzeja Zielińskich można było znaleźć wiele ręcznie wykonanych ozdób z materiałów naturalnych, malowanych obrazów przyrody i zwierząt oraz przedmiotów użyteczności codziennej ozdobionych techniką decoupage, Pani Barbara Drachl lokalna hafciarka prezentowała przepiękne serwety a Pan Zbigniew Kurasiewicz wystawił najpiękniejsze drewniane rzeźby  w tym motocykle które najbardziej interesowały młodych fanów motoryzacji.  Ze swoim barwnym stoiskiem pełnym łakoci i domowych wypieków przyjechało niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich ,,Zakrzewianki” z Zakrzewa wnosząc w imprezę folklorystyczny charakter. Natomiast z samej Małopolski przyjechało specjalnie dla dzieci studio teatralne "Krak-Art" z interaktywnym przedstawieniem o smoku Bazyliszku. Aktorzy porwali z widowni wszystkie dzieci wraz z rodzicami wprawiając wszystkich w roztańczony nastrój do końca dnia. Równie roztańczony był "Minionek" żywa maskotka który był dobrym kompanem do popisów, przytulania i wspólnego pozowania przed aparatem. 

Atrakcji było co nie miara i każde dziecko miało możliwość znalezienia czegoś dla siebie.

I chociaż festyn trwał tylko jeden dzień, wspomnienia pozostaną z nami na długo, tym bardziej,
że uwieczniliśmy je na zdjęciach i nagraniach. Zapraszamy do obejrzenia galerii na naszym fb.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.133004096462238&type=3

 

Aneta Bielecka