W sobotę, 14.09.2023 r. na hali sportowo- widowiskowej w Grabowie nad Pilicą o godzinie 11:00 rozpoczął się już III Przegląd Zespołów Muzycznych, będący jednocześnie wydarzeniem z cyklu obchodów 50- lecia Gminy Grabów nad Pilicą. W tym roku hasłem przewodnim przeglądu, okazała się być piosenka żołnierska.  Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie ,,Zaciszna Przystań” pod patronatem Wójta Gminy Grabów nad Pilicą. Imprezę poprowadziła Zastępca Wójta Gminy Pani Anna Plesiewicz-Trzeciak.

Po krótkim wstępie i przywitaniu wszystkich przybyłych, wśród których nie zabrakło wyjątkowych gości, głos zabrał Wójt Gminy Grabów nad Pilicą, Pan Euzebiusz Strzelczyk. Wyraził radość z możliwości współorganizowania, kolejnej już w tym roku uroczystości, która prócz bycia świetną rozrywką, zrzesza działaczy społecznych, przyciąga mieszkańców gminy oraz jej gości, a także łączy pokolenia. Podziękował Stowarzyszeniu ,,Zaciszna Przystań”, za owocną współpracę, której zwieńczeniem jest to spotkanie. Podziękował również, pracownikom Urzędu Gminy, za pracę jaką włożyli w organizację tegorocznych wydarzeń, które mogą odbywać się w tak okazałych obiektach jak hala sportowo- widowiskowa, która specjalnie na tą okoliczność i nieprzypadkowo została ozdobiona czerwonymi makami. Słowa uznania i wsparcia dla działalności klubów seniora wyraził Leszek Przybytniak- Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego który z zachwytem przyglądał się całemu wydarzeniu.

Następnie przyszedł czas na występy, które rozpoczęła Orkiestra Wojskowa z Radomia poprowadzona przez sierż. Kamila Węgrzyniaka. Był to wspaniały występ, kilkunastu mundurowych. W repertuarze śpiewających i grających na instrumentach mężczyzn, znalazły się najbardziej znane, żołnierskie piosenki, a także uwielbiana przez wielu ,,Róża i bez”, wykorzystana w filmie ,,Jak rozpętałem II Wojnę Światową”, opowiadającym o losach dzielnego i zabawnego wojaka- Franka Dolasa w wojennej zawierusze. Występ orkiestry, wprowadził nas w żołnierski klimat i fantastyczny nastrój, po którym przyszedł czas, na nasz rodzimy zespół ,,Skowronki”. I tutaj też zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ w tym roku,  do Seniorek dołączyło trzech Panów. Chór zaśpiewawszy 3 piosenki wykonał świetną robotę, przecierając szlaki przed występami kolejnych zespołów. I tak właśnie mieliśmy przyjemność słuchać śpiewu i gry na instrumentach zaproszonych: ,,Barw życia” z Pionek; ,,Sycyny” z Sycyny; ,,Leśnego Echa” z Jedlni Letnisko ; ,,Wrzosów” z Garbatki Letnisko; ,,Połborzanek” z Augustowa; ,,Złotego wieku” z Warki; ,,Relaksu” i  ,,Złotej Jesieni” z Kozienic oraz solistki, Pani Joanny Tęczy ze Zwolenia.  Wszystkie zespoły były wspaniale przygotowane, włożyły mnóstwo pracy oraz pełnię serca w wykonanie utworów. Ponadto ,każdy się czymś wyróżniał. Wielobarwne i błyszczące stroje cieszyły nasze oczy. Nie zabrakło kilku solistów, którzy uraczyli nas brzmieniem swoich pięknych, mocnych głosów.
                Na koniec, dzięki współpracy z Komendantem Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektrycznej płk Andrzejem Kozerą, wystąpił wyjątkowy męski Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy pod batutą Artura Małeckiego. Był to wspaniały, nietuzinkowy, perfekcyjny w każdym detalu, zaśpiewany przez mocne, męskie głosy występ. Przed szereg miało okazję wystąpić kilku solistów, zachęcających widownię do wspólnego zaśpiewania. Mimo iż chór składał się samych mężczyzn, to na klawiszach przygrywała bardzo utalentowana instrumentalistka, która raz po raz, skupiała na sobie nie tylko słuch ale i wzrok przybyłych. Występ tak bardzo się podobał, że oprócz gromkich braw jakimi został uhonorowany, publiczność poprosiła o bis.         

                Po zakończonym przeglądzie, nastał czas podziękowań, na które zasłużyły wszystkie z zespołów, solistów ale także organizatorzy. Wśród wyróżnionych, Pani Anna Plesiewicz – Trzeciak wymieniła i poprosiła o dłuższe pozostanie na scenie Panią Barbarę Gaworek - wyjątkową osobowość,  która jest jedną z inicjatorek i wielką kontynuatorką przeglądów zespołów ludowych. Pani Barbara od lat  jednoczy seniorów i seniorki, oraz inne stowarzyszenia, by razem dbali o rozwój społeczności lokalnych. Wniosła ogromny wkład w rozwój kultury całego regiony Radomskiego, czym zasłużyła w pełni na głośne uznanie.

Wiele podziękowań skierowano także do Stowarzyszenia ,,Zaciszna Przystań”, które otrzymało przepiękny kosz jesiennych darów natury od gościnnego klubu seniora "Czerwone Jabłuszko". Podziękowania za organizację i współpracę otrzymali również Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk, Zastępca Wójta Pani Anna Plesiewicz-Trzeciak oraz przewodniczący stowarzyszeń i liderów przybyłych zespołów. Nie brakowało słów wzruszenia oraz żartów wywołujących głośny śmiech. W tak świetnych nastrojach, czas minął nam bardzo szybko i przyjemnie.

Sobotnie popołudnie okazało się prawdziwą ucztą dla uszu, które będziemy miło wspominać.
Do zobaczenia, na kolejnym przeglądzie!