Logo Gmina Grabów nad Pilicą

News

News zdjęcie id 440

Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

28.08.2019

Pierwszy września to zwyczajowo czas powrotu do szkoły i oficjalne pożegnanie wakacji. Jednak data ta ma dla Polaków, bardziej symboliczne znaczenie. To właśnie 80 lat wcześniej wybuchła II Wojna Światowa która pochłonęła miliony ludzkich istnień. Dzięki heroicznej odwadze naszych rodaków i niestrudzonej walce o honor i wolność Polski, teraz możemy żyć w czasach pokoju. Jesteśmy im za to winni szczególnie pamięć, cześć i szacunek a także obietnice o zachowaniu pokoju. Nic bardziej czule nie wyrazi ducha solidarności i patriotyzmu niż poezja wyrażona w wierszach i pieśniach. W kościele pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilica pod przewodnictwem ks. wikariusza Pawła Laskowskiego młodzież zaprosiła wszystkich uczestników przybyłych na uczczenie ofiar wybuchu II Wojny Światowej do wspólnego śpiewania. Pieśniami takimi jak "Zwyciężył Orzeł Biały" czy "Białe Róże" oraz utworami Władysława Broniewskiego i Adama Asnyka wprawiły mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości w nastrój zadumy i zjednoczenia. "Wieczór patriotyczny" został zorganizowany przez proboszcza parafii ks. Jana Pękacza juz po raz drugi a patronat honorowy nad wydarzeniem przyjął ponownie wójt gminy Euzebiusz Strzelczyk.

Na 1 września w naszej gminie przypadło także jeszcze jedno ważne wydarzenie - zakończenie żniw. W parafii pw. Świętej Trójcy oraz w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła odbyły się dożynki. Podczas nabożeństwa proboszcz parafii w Łękawicy ks. Dariusz Sałek korzystając z obecności Pana Wójta oraz Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej podziękował za otrzymane wsparcie w organizacji koloni profilaktycznej. Natomiast w Grabowie n/P nowopowstały zespół ludowy "Grabowianie" uświetnił wydarzenie swoją obecnością przynosząc wieniec przygotowany tydzień wcześniej na dożynki powiatowo-gminne. Proboszcz oficjalnie przywitał mianowanego z dniem 1 września 2019 roku wikariuszem tej parafii księdza Przemysława Chrzanowskiego. Obie uroczystości był dziękczynieniem za otrzymany plon i prośbą o łaski na kolejny rok. Mieszkańcy Łękawicy oraz Grabowa nad Pilicą przygotowali własnoręcznie zdobione wieńce dożynkowe.

To było piękne zakończenie lata i wakacji. Dziękujemy serdecznie organizatorom uroczystości oraz wszystkim którzy włączyli się w ich przygotowanie. Dziękujemy także mieszkańcom naszej gminy i przybyłym gościom za obecność. Była ona wyrazem szczególnej wdzięczności rolnikom za ich prace i trud na roli oraz bohaterom poległym podczas II Wojny Światowej za ofiarowaną wolność.

 

 Anna Plesiewicz-Trzeciak

 

VIDEO-relacja - https://www.youtube.com/watch?v=qY02jlNwZnw

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Euzebiusz Strzelczyk</p>

Euzebiusz Strzelczyk

Przyjęcia interesantów:

Pon. - Piąt.  7:00 - 15:00 

Urząd Gminy Grabów nad Pilicą

ul. Kazimierza Pułaskiego 51
26-902 Grabów nad Pilicą
tel.: 48 662-70-14
fax: 48 662-70-52
e-mail: grabow@grabow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.