News

Debata Społeczna"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ"
16.10.2017
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń otworzycie Państwo na stronie:
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, dlatego powinno być ono złożone z myślą o odpowiedzialności za swoje czyny.
W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy można kontaktować się z administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl
Aplikacja mobilna „Moja Komenda”
Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.
„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.
Program "Dzielnicowy bliżej nas"
Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. W chwili obecnej dzielicowy jest osobą pierwszego kontaktu w sprawach nurtujących obywateli dotyczących bezpieczeństwa. Dzielicowy sam wychodzi do społeczeństwa, organiozuje spotkania, uczestniczy w zebraniach wiejskich a kontakt do niego jest bezpośredni.
DZIELNICOWY
KOMISARIATU POLICJI GRABÓW N/PILICĄ
mł. asp. Piotr Przerwa
tel. 519-035-309
dzielnicowy.grabownadpilica@ra.policja.gov.pl
Rejon służbowy:
Augustów, Broncin, Brzozówka, Budy Augustowskie, Cychrowska Wola, Czerwonka, Dąbrówki, Dziecinów, Edwardów, Grabina, Grabów n/Pilicą, Grabowska Wola, Grabów Zaleśny, Kępa Niemojewska, Koziołek, Lipinki, Łękawica, Nowa Wola, Nowy Grabów, Paprotnia, Strzyżyna, Tomczyn, Utniki, Wyborów, Zakrzew, Zwierzyniec
Materiał napisano z użyciem informacji
Powiatowej Komendy Policji w Kozienicach,
Komendy Główenj Policji w Warszawie
Anna Plesiewicz-Trzeciak