Logo Gmina Grabów nad Pilicą

News

News zdjęcie id 210

Spotkanie z autorką powieści "Inna od siebie"

15.05.2017

„Gdzie idziesz, naga?- Po płaszcz z gwieździstych zamieci”

Czy poeta od pierwszego swojego dzieła staje się prawdziwym mistrzem pióra? Czy cieszy się uznaniem a nawet zachwytem? Czy jego sztuka może przetrwać dekady?

Wybitna poetka, błyskotliwa, nieszablonowa i utalentowana. Mieszkanka Grabowa nad Pilica. Maria Komornicka.

W wieku siedmiu lat już prowadziła kronikę rodziną. Pobierała nauki od wybitnych profesorów, przebywała i tworzyła w środowisku literackim miedzy innymi z Wacławem Nałkowskim. Uporczywie stała za zerwaniem powszechnych kanonów i przedmiotowym traktowaniem kobiet. Stała się ikoną własnych poglądów za co została potępiona i nazwana „obłąkaną”. Czy słusznie?

Biografia rodzimej literatki to jedna z najbardziej tajemniczych, tragicznych i wzruszających historii w polskiej literaturze. Niewielu literatów oraz krytyków podjęło próbę jej zbadania. Do czasu, kiedy magia inności Marii, zafascynowała Brygidę Helbig-Mischewski.

Polska literaturoznawczyni, autorka nagrodzonej monografii Strącona bogini była gościem spotkania autorskiego powieści Inna od siebie 6 maja br. w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilica. Spotkanie miało niezwykła charakter. Przed słuchaczami zasiadła mieszkająca w Niemczech kobieta, której nikt zgromadzony nie dorównuje pasji i zainteresowania twórczością Komornickiej. Pani Brygida urzekła uczestników historia o nieznanych faktach z życia Marii Komornickiej. Jej opowieść uprzedzona została krótkim występem artystycznym opartym na wspomnianej książce. Kumulacją spotkania była kawiarnia, gdzie pomiędzy przybyłymi uczestnikami, ujście znalazły refleksje po spotkaniu a także rodzinne wspomnienia o rodzie Komornickich.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że gdyby nie zainteresowanie ówczesnej dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilica Grażyny Wnuk, odwadze uhonorowania Marii przez Wójta Euzebiusz Strzelczyka i fascynacji profesor Brygidy Helbig-Mischewsski  nadal  twórczość Marii Komornickiej pozostała by zapomniana a osoba zapamiętana jako „głupi Pietrek”. Spotkanie to, było kolejną próba przywrócenia pamięci o rodzimej poetce i zwrócenia uwagi na wartość twórczości która przetrwała już ponad sto lat od pierwszego jej debiutu.

Anna Plesiewicz-Trzeciak

Wójt gminy zaprasza

<p>Euzebiusz Strzelczyk</p>

Euzebiusz Strzelczyk

Przyjęcia interesantów:

Pon. - Piąt.  7:00 - 15:00 

Urząd Gminy Grabów nad Pilicą

ul. Kazimierza Pułaskiego 51
26-902 Grabów nad Pilicą
tel.: 48 662-70-14
fax: 48 662-70-52
e-mail: grabow@grabow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.