Logo Gmina Grabów nad Pilicą

News

Warsztaty pokazowe projekt „Z nurtem wiedzy”

22.03.2017

    

Od 22.09.2016r. do 31.08.2017r w Gminie Grabów nad Pilicą  realizowany jest  projekt ,, Z nurtem wiedzy” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Oś Priorytetowa X „Edukacja dla Rozwoju Regionu”, Działanie 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałanie 10.1.1 „Edukacja Ogólna (w tym w szkołach zawodowych)”. Obejmuje on wsparciem uczniów uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Pilicą, Publicznej Szkoły Podstawowej w Augustowie i Publicznego Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą.

Projekt „Z nurtem wiedzy” dostarcza uczestnikom wielu ciekawych doświadczeń. Obok zajęć realizowanych w ramach harmonogramu, zostały przygotowane warsztaty pokazowe dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Augustowie. W projekt włączono również rodziców, którzy mieli możliwość zetknąć się z innowacyjnymi formami edukacji, podczas spotkań Rad Oddziałowych w dniu 1 lutego 2017 roku. Jedną z propozycji był język angielski, podczas zajęć rodzice pracowali na laptopach zakupionych w ramach projektu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie quizu „Co wiesz o Wielkiej Brytanii?”. Innowacyjność tego ćwiczenia polegała na posługiwaniu się aplikacją Kahoot, wykorzystywaną również podczas zajęć z dziećmi.

 W ramach pokazów przyrodniczych rodzice najpierw zapoznali się z wyposażeniem pracowni przyrodniczej, oglądali nowe pomoce dydaktyczne zakupione do realizacji projektu. W trakcie spotkania pokazano przygotowane przez nauczyciela doświadczenia, objaśniano, jak je wykonać oraz tłumaczono zachodzące podczas nich zjawiska. Każdy mógł uczestniczyć w eksperymentach, które były przygotowane metodą stacyjną. Jednym ze stanowisk była prezentacja możliwości nowoczesnych mikroskopów, gdzie można było podejrzeć budowę tkanki roślinnej oraz zwierzęcej. Ciekawe okazało się doświadczenie „Kolorowy wir”, do którego  przygotowano: wodę, cztery pojemniczki na rozpuszczony barwnik w kilku kolorach, mleko, talerz, pałeczkę kosmetyczną, płyn do mycia naczyń. Rodzice wylewali mleko na talerz i wybierali kolory barwnika, który rozpuszczano w niewielkiej ilości wody. Pipetką nakładano krople mikstury na mleko. Pałeczkę kosmetyczną moczono w płynie do mycia naczyń i wkładano ją do mleka. Wokół pałeczki z płynem kolory zaczęły wirować i mieszać się. Innym doświadczeniem była obserwacja wybuchu wulkanu i próba odpowiedzi na pytanie: „Co jest odpowiedzialne za wytworzenie tak dużej ilości piany. W trakcie zajęć rodzice doświadczali również rozpoznawanie smaku soków z wyłączeniem zmysłu wzroku i powonienia. Zastanawiano się, dlaczego tak trudno rozpoznać smak soku pomidorowego, czy mleka tylko za pomocą samego smaku. W trakcie doświadczeń rodzice mogli zaobserwować z pozoru tylko skomplikowany świat przyrody. 

     8 lutego 2017r. odbyły się warsztaty w międzyszkolnych pracowniach ZS w Grabowie nad Pilicą, wyposażonych w ramach projektu. Uczestniczyli w nich uczniowie ze szkoły w Augustowie. Każdy z uczestników miał do dyspozycji mikroskop, pod którym oglądał przygotowany wcześniej preparat z liścia spichrzowego cebuli oraz badał życie w kropli wody z akwarium. W części chemicznej uczniowie wykonali obraz na mleku za pomocą barwników spożywczych i płynu do mycia naczyń, dowiedzieli się przy tym o roli błony napięcia powierzchniowego i działaniu detergentu.  W ramach doświadczeń fizycznych dzieci zostały przydzielone do pięciu stanowisk, na których pracowały przemiennie. Przy pierwszym przeprowadzano pomiary objętości, masy i ciężaru, do czego wykorzystywano wagę szalkową, elektromierze i siłomierze. Doświadczenia z magnetyzmem polegały na badaniu oddziaływania biegunów magnetycznych oraz działania kompasu. Sprawdzano również, które materiały przewodzą prąd elektryczny. Wiele emocji wywołało śledzenie zjawisk przyczyniających się do powstania burzy. Duże zainteresowanie wzbudziły doświadczenia badające rozchodzenie się światła, jego ugięcie oraz odbicie. Uczestnicy przekonali się również do czego służy lupa, oglądając obrazy z bliska i daleka. Po zadaniach z przedmiotów ścisłych uczniowie mogli przejść do ćwiczeń interaktywnych z języka angielskiego. W formie zabawy na platformie Kahoot, przyswajali tajniki języka obcego, które okazały się atrakcyjną formą podsumowania wszystkich warsztatów.

 Przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla rodziców oraz uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły, będącej jednoczenie uczestnikiem projektu, pokazuje jak wiele możliwości daje wszystkim uczestnictwo w tym innowacyjnym przedsięwzięciu. Począwszy od możliwości rozwoju i pokazania własnych umiejętności kadry prowadzącej po integrację środowiska lokalnego, która jest wpisana w funkcjonowanie naszej placówki.

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Euzebiusz Strzelczyk</p>

Euzebiusz Strzelczyk

Przyjęcia interesantów:

Pon. - Piąt.  7:00 - 15:00 

Odczyt wodomierza

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy Grabów nad Pilicą

ul. Kazimierza Pułaskiego 51
26-902 Grabów nad Pilicą
tel.: 48 662-70-14
fax: 48 662-70-52
e-mail: grabow@grabow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.