Logo Gmina Grabów nad Pilicą

News

News zdjęcie id 151

AKCJA ZNICZ 2016

31.10.2018

AKCJA ZNICZ...

   W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, od 28 października do 2 listopada spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu drogowego. Policjanci apelują o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i o zachowanie szczególnej ostrożności. Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego.

Kolejny raz policjanci przypominają o podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu:

• Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres świąt Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność !

• Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.

• Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych, którym zazwyczaj towarzyszy alkohol – zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę, decydując się na jazdę na podwójnym gazie. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Kierowca po "małym piwku" to nadal częste zjawisko szczególnie podczas dni wolnych - pamiętajmy o konsekwencjach: stan po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu we krwi od 0,2 - 0,5‰) to wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) to przestępstwo.

• Większość z nas na groby najbliższych jechać będzie samochodami, pamiętajmy więc o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać. Pamiętajmy, że dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym. Przepisy zezwalają na  przewożenie w  autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego. Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz  dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

• Nie irytujmy się podczas "korków" - nie tylko nam się spieszy, a kultura i rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.

• Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Anna Plesiewicz-Trzeciak

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p>Euzebiusz Strzelczyk</p>

Euzebiusz Strzelczyk

Przyjęcia interesantów:

Pon. - Piąt.  7:00 - 15:00 

Urząd Gminy Grabów nad Pilicą

ul. Kazimierza Pułaskiego 51
26-902 Grabów nad Pilicą
tel.: 48 662-70-14
fax: 48 662-70-52
e-mail: grabow@grabow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.