Środowisko przyrodnicze
Walory środowiska przyrodniczego
Walory środowiska przyrodniczego gminy to przede wszystkim lasy i woda. Gmina Grabów n/Pilicą położona jest w swojej północnej części w dolinie Pilicy. Rzeka na znacznym odcinku stanowi granicę administracyjną z gminą Warka.
Dolina Pilicy stanowi rejon II kategorii atrakcyjności turystycznej w skali kraju (w skali III stopniowej). Lasy w północnej części gminy zwaloryzowane zostały jako atrakcyjne dla "masowego wypoczynku".
Jest to rejon atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo, z malowniczymi zakolami rzeki, starorzeczami, udziałem łąk. O walorach krajobrazowych przesądza między innymi silnie meandrująca rzeka Pilica płynąca pradoliną, z licznymi wyspami i piaszczystymi łachami atrakcyjnymi dla wędkarzy oraz lasy. Duże kompleksy leśne (ponad 5000 ha), w tym atrakcyjne dla wypoczynku występują w północnej części gminy uzupełniane lasami Puszczy Stromieckiej w części południowej. Wpływają korzystnie na mikroklimat gminy oraz atrakcyjność krajobrazową.
Lasy zróżnicowane są pod względem wieku i różnorodności gatunkowej. Drzewostany w przewadze sosnowe i sosnowo-dębowe tworzą liczne uroczyska. Jednym z nich jest uroczysko "Grabów" w północnej części gminy. Tworzą go średniowiekowe lasy sosnowe z domieszką brzozy i dębu, porastające niewysokie wydmy.
Walory przyrodniczo-krajobrazowe przesądziły o objęciu doliny w 1983 roku ochroną prawną jako Obszar Krajobrazu Chronionego "Dolina Pilicy i Drzewiczki" oraz o planowanym podniesieniu rangi ochrony do formy Parku Krajobrazowego Dolnej Pilicy.